Moda na wegetarianizm

W ciągu ostatnich lat można zauważyć “modę” na zdrowy tryb życia – wiele korporacji oferuje swoim pracownikom różnego rodzaju programy sportowe; coraz więcej osób – zwłaszcza młodych – zaczyna uczęszczać na siłownię, pojawiają się także nowe formy diety.

Najbardziej popularne to wegetarianizm i weganizm, które stały się w pewnym sensie znakiem rozpoznawalnym pokolenia milenialsów. Wiele osób przechodzi na te bezmięsne diety ze względów ideologicznych i stają się one nie tyle formą odżywiania, co stylem życia. Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej restauracji wegetariańskich i wegańskich, a firmy cateringowe także oferują dania bezmięsne. O tym aspekcie muszą myśleć także pracodawcy, urządzający różnego rodzaju imprezy firmowe lub bankiety.

Wegetarianie vs. weganie

Chociaż łączy ich wspólny mianownik diety – niejedzenie produktów zwierzęcych pochodzących z uboju, a więc nie tylko mięsa, lecz także tłuszczu i żelatyny – różnice między nimi są bardzo widoczne, często także z upodobaniem podkreślane przez przedstawicieli obu grup na przyjęciach i w sytuacjach towarzyskich.

Weganizm można nazwać bardziej konserwatywną odmianą weganizmu, gdyż oprócz diety skupia się na innych aspektach życia. Ma na celu obronę pewnych wartości moralnych i ochronę zwierząt przed bestialskim traktowaniem. Weganie nie tylko nie spożywają absolutnie żadnych produktów odzwierzęcych – wykluczają także ser, białko, jajka, mleko – ale upewniają się także, że np. kosmetyki, których używają nie kłócą się z ich wartościami. W praktyce oznacza to potwierdzenie braku testów przeprowadzanych na zwierzętach.

Zalety diety bezmięsnej

Dietetycy podkreślają, że zarówno dieta wegetariańska i wegańska mogą być bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu, jeśli są prowadzone rozsądnie. Głównie weganie powinni zadbać o uzupełnianie brakujących składników odżywczych suplementami diety.

Obie diety wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, ponieważ unikamy sztucznych środków i antybiotyków spotykanych w mięsie, zwłaszcza drobiowym, a także dostarczamy do organizmu więcej witamin i błonnika. Warzywa i owoce, na których wegetarianie i weganie opierają swoje diety, zawierają także związki chemiczne, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Taki styl życia i odżywiania może skutkować także zwiększeniem odporności na infekcje i opóźniać procesy starzenia się.

 

dieta wegetariańska catering w krakowie

Moda na zdrowy tryb życia

Od kilku lat można zauważyć znaczący przewrót w ludzkiej mentalności – modne zrobiło się chodzenie na siłownię, zdrowe odżywianie się, a także bycie wegetarianinem lub weganinem. Ten zwrot ku zdrowemu stylowi życia, na pewno konieczny, skutkuje także większym zapotrzebowaniem na rynku gastronomicznym – w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, w menu każdej restauracji czy firmy cateringowej znajdziemy dania bezmięsne. Warto to wziąć pod uwagę, zarówno szukając cateringu weselnego, jak i organizując obiady dla firm.