Oczywistym jest, że w naszej kuchni króluje gluten

 

 

Uwielbiamy żywność pochodzenia pszenicznego, biały chleb i owsiankę na krowim mleku. Jednak w obecnych czasach całe nasze życie warunkują trendy modowe, sportowe czy żywieniowe. Staramy się żyć bardziej świadomie. Na pewno słyszeliście o modzie na dietę bezglutenową, wszelkie informacje o niej które docierają do nas z kont celebrytów głośno krzyczą, że gluten jest zły! Warto sobie zadać pytanie czy na pewno? I dla kogo ta dieta jest odpowiednia?

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa przeżywa właśnie swój najlepszy czas. Dawniej do korzystania z niej byli zmuszeni jedynie ludzie chorujący na celiakię czy alergie pokarmową na gluten. Wtedy dieta ta kojarzyła się z licznymi wyrzeczeniami, przecież na naszych półkach pełno jest produktów zbożowych. Z czasem wszystko się zmieniło. Sklepy wprowadziły ofertę bezglutenową, a ludzie stopniowo zaczęli odrzucać gluten.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Dochodzą do nas z internetu głosy dietetyków, którzy uważają że ograniczenie glutenu znacznie poprawia komfort życia, znikają problemy żołądkowe i zmęczenie. To dlatego na tę dietę decyduje się coraz więcej ludzi. Oczywiście na dietę tę może przejść każdy w zależności od preferencji i upodobań żywieniowych, a zwłaszcza ludzie chorujący na nietolerancję glutenu. Warto jednak sprawdzić czy ta dieta jest dla nas odpowiednia. Czasami wystarczy tylko ograniczenie produktów zawierających gluten aby poczuć różnice.

Należy pamiętać, że każda dieta powinna być przystosowana do zaspokajania dziennych potrzeb witamin, mikroelementów, białek czy tłuszczy. Niezależnie od tego czy będzie zawierała gluten powinna być przygotowana w taki sposób by dawać nam jak najwięcej korzystnych substancji.

 

Z jakich składników składa się dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jest całkowicie pozbawiona białka roślinnego, którym jest właśnie gluten. Można znaleźć je w pszenicy, życie, jęczmieniu czy owsie – dlatego należy kategorycznie wyeliminować te produkty ze stałego jadłospisu. Najpopularniejsze produkty zawierające gluten to biały chleb pszenny, wędliny, panierki do mięs, proszki do pieczenia czy ciasta. Dla każdego z tych produktów można znaleźć bezglutenowy odpowiednik. Sklepy oferują obecnie całą gamę produktów dedykowanych takiej diecie. Doskonałym uzupełnieniem tej diety jest spożywanie większej ilości warzyw i nieprzetworzonej żywności.

Wybór takiej diety nie musi oznaczać kuchennej nudy, wręcz przeciwnie! Bezglutenowe dania mogą zachwycić smakiem każdego, wybrednego smakosza.

Jeśli nie mają Państwo czasu na przygotowanie bezglutenowych dań – nasz catering służy pomocą!